
Když přichází jaro
Při procházkách přírodou prostě cítíme jaro ve vzduchu. Svěží vzduch plný životní energie, první jarní květy a radostné trylky zpěvných ptáků z křoví. A sluníčko. Zalévá zemi zlatou energií, kterou cítíte v každém nádechu a na každém kousku kůže.
K jaru náleží podle TČM (tradiční čínské medicíny) prvek dřeva, to možná víte. Ale co to vlastně znamená? Teorie 5 elementů patří k základním pilířům TČM. Každý element má své charakteristiky, jsou propojeny, a vzájemně se ovlivňují a udržují rovnováhu. Ke každému elementu patří orgány a s nimi i doporučení, jak bychom se měli v průběhu celého roku chovat, abychom se příliš nevysilovali, nevychylovali příliš rovnováhu a neoslabovali se plýtváním energie.
Nejspíš nás nepřekvapí, že k jaru patří zelená barva. Elementem je dřevo, a k němu přísluší vnitřní orgány játra a žlučník, smyslovým orgánem je oko.

Funguje vše jak má?
Jak to vypadá, když energie neproudí volně a funkce jater je oslabena? Příznakem toho, že je systém jater v nerovnováze může být vysoký krevní tlak, emoční nerovnováha, sem tam může pobolívat v podžebří, problémy s očima a další, jako únava nebo zažívací potíže.
Játra jsou citlivá na stres a emocionální zátěž. Vztek, stres a frustrace jsou emoce, které zejména játrům neprospívají. Tím, že tyto emoce neřešíme, oslabujeme energetickou dráhu jater, dochází ke stagnacím a to se projevuje zdravotními obtížemi. Bolesti hlavy (zvláště na spáncích nebo za očima), bolestivé a nafouklé břicho, menstruační problémy, ztuhlé a snadno zranitelné šlachy.
Stres a hněv můžete vyvážit pobytem v přírodě. Pohled do svěží zelené uklidňuje a také harmonizuje element dřeva. Určitě znáte ten uvolňující a osvěžující pocit, kdy se procházíte svěží jarní přírodou! Velmi vhodnou aktivitou, nejen na jaře, je cvičení čchi-kung. Podporuje tělo, ducha i mysl. Zvyšuje naší odolnost a skvěle doplňuje energii.

Jak játra podpořit
O játra je dobré starat se celoročně, zvlášť na jaře je k tomu ale vhodná doba. Na jaře začněte postupně odlehčovat jídelníček a zařazovat do jídel zelenou stravu. Co tím myslím? Vysejte si do misky řeřichu, během několika dní budete mít vlastní zdroj živin a antioxidantů. Pomůžete játra očistit a podpoříte jejich zdraví.
Další zelené rostlinky, kterými obohaťte jídelníček, jsou třeba špenát a brokolice, ale i v přírodě najdete siláky jako medvědí česnek, mladé listy pampelišky a kopřivy. Prospěšné je přidat klíčky a něco kyselého. Do sklenice teplé vody přidejte čerstvě vymačkanou šťávu z citrónu nebo lžíci jablečného octa. Podpoříte očistný proces jater a navíc nastartujete trávení.
Pro tělo i pro mysl
Na jaře rozvíjíme nové a opouštíme staré, tedy plánujeme a necháváme to, co nám už neslouží. Po klidné zimě se v přírodě dává vše do pohybu, pučí, raší, rozkvétá a roste. I naše aktivita začne vzrůstat. Postupně. Chodíme spát s příchodem noci, a protože noci jsou kratší, dříve vstáváme.
Je dobré si uvědomit, že zodpovědnost za svůj život i zdraví máme ve svých rukách. K tomu nám pomáhá být v souladu s přírodou a vědět, jak během roku jíst, jak se chovat, a jak přizpůsobit aktivity. Že odpočinek je fajn a takové nicnedělání nám občas prospěje. Tím říkám, že práce a relaxace by také měly být vyvážené, abychom snadněji udrželi zdraví a energii v rovnováze.
„Moudrý kope studnu dříve, než má žízeň.“
(čínské přísloví)
Přeji vám krásný jarní a svěží čas plný radosti.